|  | 

Model pajęczyny ekonomia

Business intelligence

Business intelligence
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Business intelligence – metody i narzędzia informatyczne służące do odkrywania, przechowywania i prezentowania informacji dotyczącej działalności firmy. Podstawowym zadaniem systemów tej klasy jest wprowadzanie i uporządkowanie raportowania strategicznego i operacyjnego, uproszczenie dostępu i zarządzania informacjami gromadzonymi w przedsiębiorstwie oraz wizualizacja pozwalająca zmienić zbiory danych w pożądane informacje. Wykorzystanie Business Intelligence pozwala zwiększyć zakres analiz i skrócić czas raportowania, ujednolicić informacje na poziomie całej organizacji oraz uprościć dostęp do danych, umożliwiając wdrożenie nowoczesnych technik zarządzania.
System Business Intelligence może gromadzić informacje ze wszystkich systemów informatycznych, które posiada firma jak i danych z otoczenia firmy we wspólnej wielowymiarowej bazie, zapewniając szybki dostęp do danych potrzebnych do przeprowadzania różnorodnych analiz, jednocześnie nie obciążając bazy transakcyjnej. Dane mogą być segregowane, analizowane i prezentowane w sposób ułatwiający ich obróbkę i interpretację umożliwjającą badanie kondycji firmy.
Właściwa analiza zdarzeń zachodzących w firmie w oparciu o bieżące i pewne informacje ułatwia skuteczne podejmowanie trafnych decyzji biznesowych. W porównaniu do arkuszy kalkulacyjnych specjalistyczne systemy informatyczne (Business Intelligence) do controllingu zapewniają szybki dostęp do informacji, analizę wskaźników finansowych oraz trendów, a także zaawansowane możliwości raportowania. Umożliwiają zaawansowane planowanie i budżetowanie z zastosowaniem wielowymiarowej analizy danych, zapewniając optymalizację zarządzania.
Systemy Business Intelligence to kategoria aplikacji i technologii służąca gromadzeniu, analizowaniu danych i udostępnianiu wniosków, które pomagają firmom podejmować optymalne decyzje biznesowe. Systemy te obejmują takie działania jak wsparcie procesu decyzyjnego, kwerendy i raportowanie, analizy online (OLAP), analizy statystyczne, prognozowanie i data mining.
Hurtownia danych to baza danych przystosowana do zadań Business Intelligence w organizacji. Jej zadanie polega na przekształcaniu, integracji i agregacji rozproszonych, niejednorodnych danych pochodzących z różnych systemów i aplikacji. Hurtownie danych zawierają informacje, które umożliwiają wnikliwe analizowanie działalności przedsiębiorstwa i jego wyników. Analiza wielkiej ilości danych gromadzonych w hurtowniach danych pozwala na identyfikację dotychczas niezauważalnych prawidłowości i powiązań. Ich zrozumienie i wykorzystanie pozwala na zwiększenie konkurencyjności prowadzonej działalności.

Ciekawe artykuły o finansach:

business-intelligence

ABOUT THE AUTHOR

Pozostałe wpisy:

  • Optymalne decyzje ekonomia menedżerska w zadaniach chomikuj

    Optymalne decyzje ekonomia menedżerska w zadaniach chomikuj

    Zrozumieć światową gospodarkę W epoce globalizacji gospodarka światowa jest systemem naczyń połączonych. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet zmiana nawyków konsumenckich w najbardziej oddalonym od nas kraju świata może wpłynąć na rynek określonych dóbr lokalnie. Taka sytuacja ma miejsce np. w sytuacji wzbogacenia się danej grupy ludności i dramatycznym wzroście popytu na określone produkty,

  • Złowić frajera. ekonomia manipulacji i oszustwa

    Złowić frajera. ekonomia manipulacji i oszustwa

    Systemy w ekonomii. Analitycy ekonomiczni bezustannie analizują przeróżne zależności zachodzące miedzy czynnikami wpływającymi na gospodarkę. Pod lupa znajdują się różne schematy, które od dawna funkcjonują w gospodarce. Analizowany jest wzrost produkcji w poszczególnych krajach i jego wpływ na dochód narodowy w państwach. Pod uwagę brany jest również kapitał i zasoby które są w danym państwie.