|  | 

Ekonomia globalna

Jak zbudować taki fundusz?

Jak zbudować taki fundusz?
1 vote, 4.00 avg. rating (78% score)

Jak zbudować taki fundusz?

Przede wszystkim należy odkładać środki co miesiąc na lokatę bankową lub na rachunek oszczędnościowy, by mieć możliwie jak najszybszy dostęp do pieniędzy. Pamiętaj, że im Twoja praca mniej stabilna, a przedsiębiorstwo w którym pracujesz niepewne, powinieneś stworzyć większy fundusz awaryjny. Posiadając taki fundusz nie będziesz musiał się obawiać, o to czy będziesz miał za co kupić jedzenie oraz czy opłacisz wszystkie rachunki. Zobacz także w co naprawdę warto inwestować moim zdaniem (to mój wpis gościnny na zaprzyjaźnionym blogu).

Ile miesięcznie pieniędzy odkładać?

Trudno na takie pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od tego, ile miesięcznie wydajesz pieniędzy. Niech będzie to 4000 zł. Na 3 miesiące potrzebujesz zatem 12.000 zł. Zakładając, że będziesz miesięcznie z pensji odkładał 500 zł, to daje ci to rocznie 6000 złotych. 6000 zł to połowa kwoty, którą potrzebujesz. Po dwóch latach pracy będziesz miał już 12.000 na funduszu awaryjnym.

Oczywiście pieniądze te, będą na lokacie oprocentowanej np. 4% w skali roku, więc coś Ci tam jeszcze z tego urośnie, ale gdy weźmiesz pod uwagę podatek od zysków kapitałowych i inflację, okaże się, że praktycznie nic nie zarobiłeś, a nawet straciłeś (bo inflacja wszystko zje). Możesz także odkładać miesięcznie więcej lub mniej pieniędzy. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich indywidualnych preferencji.

Ciekawe artykuły o finansach:

jak-zbudowac-taki-fundusz

ABOUT THE AUTHOR

Pozostałe wpisy:

  • A jak dorobić w domu?

    A jak dorobić w domu?

    A jak dorobić w domu? Przechodząc do drugiej części pytania – w jaki sposób sobie dorobić po godzinach – pisałem o tym w jednym z moich postów – Jak dorobić sobie do pensji. Podam jeszcze skrótowo wszystkie możliwości, w których mam pewne doświadczenie i wiem, że coś można zarobić. Nie mówię, że sprawdzi się to

  • Fundusz awaryjny i dorabianie do pensji

    Fundusz awaryjny i dorabianie do pensji

    Otrzymałem od pewnego czytelnika maila (dane osobiste i kontaktowe do mojej wiadomości), w którym to pyta się on, w jaki sposób zabezpieczyć się finansowo w razie ewentualnej utraty pracy i jakie kroki podjąć, by dorobić do pensji i mieć pewne dochody do czasu znalezienia kolejnego etatu. Bardzo dziękuję mu za to pytanie, ponieważ jest ono