Już za chwileczkę, już za momencik UE z Brexitem zacznie się kręcić

BrexitSłów kilka o Brexicie. Skoro wszyscy wyrywają włosy z głowy to ja też kilka wyrwę.

Na pocieszenie nie ma się czym specjalnie ekscytować. Czy Wielka Brytania zostanie w UE czy też opuści ugrupowanie, nie ma to większego znaczenia z punktu widzenia średniookresowego rozwoju.

Na dzień dzisiejszy sytuacja UE wygląda tak, że jej los został przesądzony i tylko kwestią czasu jest powstanie nowej struktury w miejsce obecnego dogorywającego monstrum. Ponieważ pewne elementy się sprawdziły, przede wszystkim te ekonomiczne, potencjalnie ugrupowanie oparte o założenia wspólnego rynku ma największe szanse by zastąpić dzisiejszą UE. Ugrupowanie znacznie mniejsze, ograniczone do kilku najmocniejszych i najbardziej zintegrowanych rynków (Niemcy, kraje Beneluxu, może Austria, jak nie skręci za bardzo w prawo, Francja) reszta na zasadzie państw satelickich, znanych z czasów ZSRR, będzie krążyć na orbicie nowego ugrupowania. To już za lat kilka.

A co ma do tego Brexit i decyzja, która zapadnie w tym tygodniu na Wyspach? Raczej nie wiele. Tzn nie chodzi o to czy wyjście lub pozostanie GB w UE może zadecydować o przetrwaniu Unii, ta nie przetrwa w tym znanym nam kształcie, chodzi jedynie o czas. Czas potrzebny największym graczom na otwarcie spadochronów. I z tego punktu widzenia pozostanie GB w UE jest dla nich korzystniejsze. Gospodarki Francji, Niemiec, czy Włoch będą mogły przygotować się na to co nieuchronne. A to że rząd brytyjski, mając połowę społeczeństwa radykalnie przeciwną integracji, będzie z gruntu torpedował każdą próbę reform w UE, nic nie znaczy, ponieważ to co Bruksela umie najlepiej, to trwać w absurdalnym zbiurokratyzowanym świecie pozbawionym ruchu i zmiany. Aż do czasu gdy rządy największych krajów członkowskich nie będą gotowe na eutanazję dzisiejszej UE. Wtedy wszystko potoczy się błyskawicznie, niczym lawina blotna.

Jedna myśl nt. „Już za chwileczkę, już za momencik UE z Brexitem zacznie się kręcić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.