|  | 

Nobel ekonomia 2012

Skuteczna windykacja

Skuteczna windykacja
1 vote, 3.00 avg. rating (68% score)

Opóźnienia w spłacie należności

Prowadząc jakąkolwiek działalność gospodarczą należy liczyć się z powstawaniem sporej ilości dokumentów związanych z tą działalnością. Najczęściej występującymi dokumentami są dokumenty dotyczące płatności i należności. Niestety nie da się prowadzić prawidłowej księgowości bez rozliczeń należności. Przedsiębiorca musi się liczyć z tym, że zakupując towar, prędzej czy później będzie należało za ten towar zapłacić. W wielu przypadkach dochodzi jednak do opóźnień w spłacaniu należności. Dzieje się tak z wielu różnych powodów. Od niedopatrzenia, przeoczenia terminu płatności, po celowe zwlekanie z zapłatą. Niestety istnieje duże ryzyko nieodzyskania należności, jeśli sprawa dotyczy celowego zalegania z płatnościami przez kontrahentów.
Duże firmy, którym zalega się z płatnościami albo wynajmują firmy zewnętrzne do ściągania należności albo też mają własne oddziały w firmie. Gorzej sprawa wygląda jeśli firmy są małe lub problem dotyka zwykłego konsumenta. Z góry przegrane są sprawy, kiedy nie istnieje żaden dowód na brak spłaty należności.
Należy pamiętać, że skuteczna windykacja to taka, która działa w granicach prawa, a jednocześnie prowadzi do spłaty wszystkich należności. Głównymi, znanymi formami windykacji jest windykacja polubowna, czyli odbywająca się poza sądem, na mocy ugody, drugą formą jest windykacja sądowa, gdzie sąd decyduje o spłacie zadłużenia prawomocnym wyrokiem. Oczywiście takie sprawy sądowe nie są łatwe ani przyjemne. A przede wszystkim czas orzekania na wyrok w takiej sprawie jest dość długi.

Ciekawe artykuły o finansach:

skuteczna-windykacja

ABOUT THE AUTHOR

Pozostałe wpisy:

  • Rynek ropy naftowej zmienia świat

    Rynek ropy naftowej zmienia świat

    Teraz kilka zdań o potencjalnych zwycięzcach w wojnie paliwowej. Nie trzeba być szczególnie zainteresowanym tematem by uznać za prawdziwą bardzo ogólną tezę, że producenci – eksporterzy tracą, zyskują natomiast ci którzy ropę i gaz importują. Możemy w zasadzie wskazać dwa podstawowe geograficzne obszary, które w tej drugiej grupie się znalazły. Po pierwsze to państwa Azji

  • Business intelligence

    Business intelligence

    Business intelligence – metody i narzędzia informatyczne służące do odkrywania, przechowywania i prezentowania informacji dotyczącej działalności firmy. Podstawowym zadaniem systemów tej klasy jest wprowadzanie i uporządkowanie raportowania strategicznego i operacyjnego, uproszczenie dostępu i zarządzania informacjami gromadzonymi w przedsiębiorstwie oraz wizualizacja pozwalająca zmienić zbiory danych w pożądane informacje. Wykorzystanie Business Intelligence pozwala zwiększyć zakres analiz i