Wsparcie na starcie – nisko oprocentowane pożyczki dla absolwentów i studentów

pieniadzeNisko oprocentowane pożyczki dla absolwentów i studentów na otworzenie własnej firmy i tworzenie nowych miejsc pracy przewiduje program, który dziś uruchomi Ministerstwo Pracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Najpierw o kredyt będą mogli się starać studenci tylko w trzech województwach, w tym na szczęście także w MAŁOPOLSCE. Pierwszych pożyczek BGK udzieli JUŻ w trzecim kwartale tego roku.

W programie „Wsparcie na starcie” o pożyczki będą mogli się starać studenci ostatniego roku studiów oraz poszukujący pracy absolwenci szkół i uczelni, nie później jednak niż w ciągu 48 miesięcy od otrzymania dyplomu.

Pożyczka na założenie firmy wyniesie do 60 tys. zł. Po pierwszym roku działalności będzie można dodatkowo pożyczyć do 20 tys. zł na utworzenie nowego miejsca pracy. Spłatę tej pożyczki będzie można częściowo umorzyć.
Oprocentowanie pożyczki wyniesie jedynie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP, czyli obecnie ok. 0,75 proc. w skali roku. Spłacać ją będzie można maksymalnie przez 84 miesiące (siedem lat). Możliwa będzie karencja w spłacie kapitału pożyczki przez jeden rok.

Pożyczek udzielać będą banki i fundusze pożyczkowe wybrane przez BGK. One też będą monitorować spłaty i ewentualne windykowanie niespłaconych rat. Nad działalnością pośredników czuwać będzie BGK. Bank przygotuje zasady, na których będą udzielane pożyczki.

Pomyślcie o tym jako jednej z możliwości rozpoczęcia własnej działalności jeszcze w trakcie lub tuż po studiach. Ponieważ program się już rozpoczyna to należy zastanowić się nad dobrym biznesplanem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.